Четвртог дана Дечије недеље, 5. октобра, одржала се додела Књижевне награде ,,Невен“ и Признања ,,Добра играчка“ у Народном музеју Србије.
Током свечаности окупљенима су се обратили: државни секретар Министраства за бригу о породици и демографију Радош Пејовић, директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић и извршна директорка Пријатеља деце Србије Ива Ераковић.
Говорници су истакли значај неговања културе, књижевства али здраве игре у развоју деце. Говорили су о значају добре литературе за здрав развој детета али и о значају добрих играчака, које су неизоставан сапутник у животу деце.
Награда „Невен“ је најстарија и најзначајнија награда у области књижевности за децу и младе у Србији и региону. Установљена је 1955. године, са циљем да подстиче стваралаштво за децу, афирмише ауторе и најуспешнија остварења за децу.
Пре уручења награде, ученик петог разреда основне школе ,,Борислав Пекић“, Јанковић Викрот говорио је стихове ,,Баш су ми мудри мама и тата“.
На овогодишњи конкурс, за дела издата у 2022. години, стигло је укупно 23 наслова намењених деци и младима из 6 издавачких кућа.
Добитници награде Невен за 2022. годину су:
- За белетристику – Јовица Тишма, за књигу ,,Био једном један страх“
- За илустрацију – Ана Петровић, за књигу ,,Стрипотерапија“
- За популарну науку – Андреја Лесковац и Драгана Петровић Косановић, за књигу ,,Урнебесна биологија“
Затим је наступила додела признања ,,Добра играчка“. Признање ДОБРА ИГРАЧКА Пријатељи деце Србије додељују од 1988. године. Ово признање има за циљ промовисање домаће квалитетне играчке, као и подстицање произвођача и увозника да на тржишту обезбеде што квалитетније играчке водећи рачуна о свим важним аспектима: васпитно-образовним, развојно-подстицајним, здравственим, естетским, техничко – технолошким и еколошким.
Добитници признања ,,Добра играчка“ су:
- Увозник играчака Магаза ДОО за играчку ,,Бајке – оживи своје приче“
- Revolucya Игра си ти, за играчку ,,Несвесно“.
Све играчке и књиге приспеле на конкурс НЕВЕН и ДОБРА ИГРАЧКА биће поклоњене Удружењу грађана за борбу против рака код деце „Увек са децом“.
Образложења у целости преносимо у наставку текста:
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА НАГРАДЕ ,,НЕВЕН“ ЗА БЕЛЕТРИСТИКУ ЗА 2022. ГОДИНУ
Збирка кратких прича Јовице Тишме „Био једном један страх“ са поднасловом Шашаве приче за нестрпљиву децу реафирмише наслеђе Душка Радовића. Приче су засноване на хумору, изневеравању читалачких очекивања, изненађујућем (парадоксалном) обрту, као и онеобиченој перспективи. Измицањем неке унапред познате, уобичајене позиције, Тишма је оживео, дао глас многим стварима, појавама, предметима, те су, виђене на тај начин, ове приче засигурно „шашаве“.
Изашавши из Радовићевог шињела, бар када је о награђеној збирци реч, Тишма приче из збирке
„Био једном један страх“ доследно гради на искошеној слици која се ствара инверзијом. На тај начин, баш као што је то Радовић чинио у својим причама, подрива се нека уобичајена, на конвенцији саздана слика света. Отуда у овој збирци нема клишеа, а насловна формула био једном један успоставља везу не са бајковном формулом већ са знаменитом песмом „Страшан лав“ Душана Радовића.
Измичући неку устаљену визуру, Тишма жели да забави децу, да им пружи могућност да свет и појаве сагледавају из једног изокренутог угла. Отуда се и узрасна одредница 8+ која се налази на корицама књиге може сасвим релативно разумети, с обзиром на то да је дух прича такав да привлачи читаоце различитих година, па самим тим и укида узрасне границе.
Збирка се састоји од четрнаест кратких прича за које је својствен сличан наслов („Био једном један“, „Била једном једна“), а које су посвећене страху, сузи, пољупцу, мајстору Дреми, једном било једном једно, пегли, Ђини, рупици, врапцу, ружној речи, баби, спрату, Петру, гутачу ватре. Додатно, на крају збирке се налази део „Била једном једна чудна реч“ који опет на духовит начин доноси објашњене неке речи за које се претпоставља да би деци могле бити мање познате или непознате. Аутор је објашњења обликовао у духу збирке, дакле, хуморно, занимљиво и кратко. Поред тога, овај речник мање познатих речи поседује и наглашену едукативну компоненту.
Напоменимо да, у складу са основним семантичким тоном збирке, визуелни идентитет и графичка решења награђене збирке настоје не само да у духу Радовића причу виде као мисаону играчку, већ и као визуелну. Отуда је права штета да ову визуелно-вербалну игру не прати и адекватан квалитет папира. Стога жири позива Лагуну која је водећи издавач у Србији, да више пажње посвећује целокупној опреми књиге за децу и младе. Нама, проучаваоцима књижевности за децу и самим ауторима је у интересу да се подстичу читалачке навике код деце и да се криза читања не продубљује него смањује. Желимо да верујемо да и са издавачима делимо исте циљеве.
Један члан жирија је свој глас дао збирци песама „Дедоумице о природи и људима“ Милована Данојлића, са поднасловом „Песме за озбиљну децу и неозбиљне одрасле“ у издању Културног центра „Рибница“ из Краљева. Написана за живота Милована Данојлића, збирка се сада чита као тестаментарно завештање нашег истакнутог песника. Уједно, последњи Данојлићеви стихови су потврда не само високих уметничких домета, који су неоспорни када је о овом аутору реч, већ о песничком заносу утемељеном у концепту наивне песме који година ништа не губи, напротив.
Духовит, помало ироничан, спокојан са светом и собом, лирски субјект пева о природи, завичају, Београду, књигама и дедама који овом збирком добијају истурено место у српској поезији за децу. Уједно, ово је и симболичка комеморација Данојлићу у оквиру књижевности за децу с обзиром на то да другу у овом пољу његовог стваралаштва није ни имао.
Исто тако, ово је уједно и окончање нашег жирирања за награду „Невен“, те с тим у вези ми (Душан Ђурђев, Бранко Стевановић и Јелена Панић Мараш) желимо да се захвалимо Пријатељима деце Србије што смо имали част и задовољство да будемо део „Невенове“ породице и да јој пожелимо да у годинама и деценијама пред нама цвета што лепше и раскошније.
Одлуку је донео жири у следећем саставу: саставу Јелена Панић Мараш , Бранко Стевановић и Душан Поп Ђурђев.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА НАГРАДЕ ,,НЕВЕН“ ЗА ИЛУСТРАЦИЈУ ЗА 2022. ГОДИНУ
У избору за најбољу илустрацију било је преко двадесет наслова, а у најужем избору, заслужено су се нашла три наслова: Путовање у средиште приче, изврсна и преко потребна књига Анђелке Ружић са изузетно инвентивним и надахнутим колажним илустрацијама Младена Анђелковића, Љубимац Сање Кованџић Агатоновић са увек посебним, аутентично печатираним илустрацијама Бориса Кузмановића и Стрипотерапија ауторке и илустраторке Ане Петровић.
После исцрпног сагледавања кандидата за награду, жири се једногласно сложио да илустрације и ауторство Ане Петровић беспрекорно чине неодвојиву уметничку целину која заслужује награду Невен за 2023. годину.
Ова књига Ане Петровић, изузетно садржајна и тематски захтевна, права је посластица за младе и дословно се не испушта из руку. Илустраторски је наизглед једноставна, али суштински врло комплексна, с обзиром да покрива најразличитије ситуације кроз које младе особе пролазе у свом формирању. Ана Петровић изузетно вешто одговара на ове изазове и суздржаном, валерски минималистичком естетиком у маниру андерграунд стрипа, савршено комплетира укупан доживљај књиге.
Њен стил је утемељен у најсавременијим светским токовима, једноставан и сажет, на ивици дизајна, идеалан за интеграцију у ауторску целину једног оваквог ауторског подухвата.
Жири додељује ову награду у нади да ће се у будућности охрабрити издавачи, аутори и илустратори да помере границе очекиваног, да изађу из зоне љупког комфора и на тај начин формирају нове генерације спремне за све комплексније изазове савременог живота.
Одлуку је донео жири у следећем саставу: Моника Ланг, Мања Радић Митровић и Славимир Стојановић.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА НАГРАДЕ ,,НЕВЕН“ ЗА ПОПУЛАРНУ НАУКУ ЗА 2022. ГОДИНУ
Овогодишњу награду Невен за популарну науку добиле су Драгана Петровић Косановић и Андреја Лесковац за дело “Урнебесна биологија” у издању Лагуне.
Жири је ове године радио у саставу Јелена Панић Мараш, Душан Поп Ђурђев и Слободан Бубњевић (председник жирија). Члан жирија Бранко Стевановић тражио је изузеће због сукоба интереса, будући да је претходно сарађивао са ауторима једног од издања која су се нашла у конкуренцији за награду.
Трочлани жири оцењује да су се у запажено већој овогодишњој продукцији научнопопуларних књига за децу три књиге посебно издвојиле квалитетом, међу којима “Урнебесна биологија” представља најуспелије дело у овом жанру у претходној години.
Жири користи прилику да похвали и ауторе друге две књиге из овог ужег избора: Немању Бојанића и Вука Рајовића, ауторе књиге “Бранко и Станко: Пут у Елементаријум” у издању НТЦ Учење који су се послужили персонификацијом апстрактних научних појмова да створе јунаке и заплет за један дечји авантуристички роман, као и Анђелку Ружић, ауторку књиге “Пут у средиште приче” у издању “Креативног центра” која је на јединствен начин, служећи се савременим средствима, написала користан приручник за креативно писање.
Књига овогодишњих лауреаткиња, “Урнебесна биологија”, позајмљује структуру радне свеске, приручника за лабораторијске вежбе и претвара га у духовити преглед занимљивих знања из биологије. У основи је, наиме, реч о књизи малих кућних огледа кроз које млади читаоци непосредно, кроз експеримент, могу да се упознају са основним знањима из биологије, али оно што је чини посебно вредном јесте додатна опрема, описи, осврти и сижеи који плене пажњу младог читаоца и покрећу га на размишљање. Наиме, огледи представљају само нужну конструкцију на који су ослоњени богати, маштовити и занимљиви “додатни” садржаји који заправо чине главну вредност дела.
Књига је успешан наставак врло успешне серије у којој су млади читаоци пре биологије, већ путовали кроз физику и хемију, што су биле књиге раније такође награђене “Невеном”. Духовита, разиграна, интерактивна, “Урнебесна биологија” је њихов више него достојан наследник. Читаоци овог дела, било да се кроз листање сретну са неким од пригодних “биолошких” вицева, да прочитају и усвоје бројне биолошке занимљивости или да заиста пробају неке од експримената, отићи ће далеко даље у свет биологије него што их, на пример, школска настава може одвести.
Жири зато сматра да су овогодишње добитнице “Невена” успеле да напишу једно урнебесно, али промишљено штиво које ће младим читаоцима бити занимљиво и забавно, а истовремено ће их увести у свет науке, што је, заправо, кључни циљ сваког научнопопуларног дела.Жири са радошћу констатује да је, за разлику од претходних година, након епидемије Ковида, овогодишња продукција дела популарне науке за децу била далеко динамичнија, а да је самим тим и и конкуренција за награду била већа, што је најлепши одговор на апеле домаћим издавачима које је жири раније упућивао.
“Искуства биолога и других научника показују да читању књига претходи чињеница да читалац најпре треба да буде жив”, каже се у “Урнебесној биологији”. Одмах затим следи и нужда да је за читање књига потребна и жива књижевна продукција научнопопуларних књига за децу. Ове године, у експерименту “ин виво” видимо како је поново проклијала.
Одлуку је донео жири у следећем саставу: Јелена Панић Мараш, Душан Поп Ђурђев и Слободан Бубњевић.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА ПРИЗНАЊА “ДОБРА ИГРАЧКА” ЗА 2023. ГОДИНУ
Признање и могућност коришћења знака Добре играчке, ове године припада произвођачима :
Revolycia за друштвену игру ,,Несвесно- Игра си ти“ и произвођачу Магаза Д.О.О. за играчку ,,Бајке – оживи своје приче“.
Друштвена игра ,,Несвесно“ се темељи на добром познавању теорија Карла Густава Јунга и Јохана Волфганга Гетеа, али увезаних тако да су у фокусу емоције и боје, као и концепт несвесног по чему је игра и добила име.
Оно што је кључно за ову игру нису теорије по себи, већ доживљај који игра производи – осећај наслућивања, да тамо негде постоји нешто друго, нешто више што треба открити, док играч повлачи потез. Игра захтева фокус, спремност на изазов и очекивање неочекиваног, јер у њој испливавају наше асоцијације обликоване несвесним. Естетика картица кроз комбинацију боја и симбола, отвара пут ка магичном и мистичном. Креатори игре су промишљали о финесама, да све буде повезано и да чини логичку целину. Сврха игре није у такмичењу, већ у проницљивости, али и прилици да се гради заједничка композиција. Ова комплексна игра која има два дела, где други део представља надоградњу, је праћена заплетима и правилима која су важна да би се очувао илузорни план игре.
Друштверна игра ,,Бајке-оживи своје приче“ произвођача Магаза Д.О.О. омогућава креирање прича заједно са другима, уживање и заједничко маштање. У том процесу отварају се могућности да се заволи свет магије и чуда. Картице су урађене од квалитетног материјала, са илустрацијама које већ на први поглед провоцирају и дају инспирацију за креирање прича. Иако постоји упутство како могу да се ређају, њихов квалитет је умногоме већи што независно од тога могу да се комбинују у складу са намерама, очекивањима самих играча. Квалитет лежи и у сусрету са другима, који могу заједно да осмишљавају почетак, заплет и крај приче и сваки пут је испричати на другачији начин.
Овако се шаље порука деци да могу да буду и да јесу креатори прича, а не само конзумети. Они могу да доделе различите улоге, да змај не буде негативац, жабац може остати жабац, не мора да се претвори у принца, а сви могу да живе заједно са другим чаробним бићима. Акценат је на процесу, комбинације и нити приче су разне, постоји мохгућност да се играчи осмеле, препусте, машти и деле са другима оно што су оживели у заједничким БАЈКАМА.
Одлуку је донео жири у следећем саставу:
Љиљана Драгутиновић, васпитачица; Драгана Пурешевић, асистент на Одељењу за педагогију и андрагогију Филозофског факултета у Београду и Весна Јањевић-Поповић, психолог.
Доделу књижевне награде „Невен“ ове године су подржали: Министарство за бригу о породици и демографију и Министарство културе.
Пријатељи награде су : Модна кућа „Мона“, Књиговезница „Которчевић Бранко“, Народни музеј Србије.