18.12.2024.
Поводом масовних протеста ученика и студената широм Србије, као и неинформисаног и парцијалног реаговања дела јавности и медија, Пријатељи деце Србије осуђују и изражавају велику забринутост због инцидената и напада на децу и младе (вербално и физичко насиље и претње, претње коришћењем силе, покушаји гажења аутомобилима, таргетирање, застрашивање, медијска злоупотреба…).
Тим поводом подсећамо јавност да:
- Деца имају право на мирно окупљање*, које је, поред Конвенције о правима детета (члан 15), заштићено бројним међународним актима о људским правима. Деца имају право на изражавање мишљења, право на партиципацију и право на информисање (тзв.партиципативна група права).
- Домаћи прописи не ограничавају право детета на мирно окупљање ради изражавања мишљења. Свако ограничење овог права представља дискриминацију деце.
- У актуелним протестима, ученици и млади показују капацитет да разумеју разлоге за окупљање и циљеве протеста – скрећући пажњу на друштвене аномалије и тражећи реакцију, одговорност и разумевање одраслих.
- Масовност протеста показује да је ово њихова аутентична иницијатива, због чега се, између осталог, не може говорити о манипулацији децом нити политичкој злоупотреби деце.
- Ми одрасли треба да обезбедимо да се протести ученика и младих одрже у мирном окружењу, уз све мере заштите безбедности, достојанства и интегритета сваког детета и младе особе.
- Не треба медијски експлатисати појединачне примере учешћа деце и младих, нити их јавно делити.
- Позивамо родитеље да кроз разговоре са својом децом проверавају изворе информација и доносе информисане одлуке, у сваком тренутку на првом месту бринући о безбедности и најбољем интересу своје деце.
- Позивамо политичке актере да се суздрже од уплитања у мирне протесте деце и младих, већ да уместо тога анализирају друштвене околности које су до њих довеле и преузму део одговорности који је на њима.
- Позивамо најширу јавност да поштује права детета и младих на протест и својим примером подржи поштовање установљених права, демократске принципе, равноправност, толеранцију, емпатију и друштвену одговорност – што се и налази у основи захтева деце и младих.
*Мирно окупљање је право детета које треба сагледати у ширем контексту других права загарантованих Конвенцијом о правима детета УН и релевантним уговорима о људским правима, укључујући право на партиципацију, слободу изражавања, заштиту приватности и слободан приступ информацијама.