Четвртог дана Дечије недеље, 10. октобра, одржала се додела Књижевне награде ,,Невен“ и Признања ,,Добра играчка“ у Народном музеју Србије.
Током свечаности окупљенима су се обратили: директорка Народног музеја Бојана Борић Брешковић и извршна директорка Пријатеља деце Србије Ива Ераковић.
Говорници су истакли да култура, књижевност и здрава игра имају кључну улогу у свеукупном развоју детета, наглашавајући важност добре литературе и квалитетних играчака.
Награда „Невен“ је најстарија и најзначајнија награда у области књижевности за децу и младе у Србији и региону. Установљена је 1955. године, са циљем да подстиче стваралаштво за децу, афирмише ауторе и најуспешнија остварења за децу.
Пре уручења награде, Живојин Миленић ученик 2. разреда ОШ „Милош Црњански“, је рецитовао стихове “Мишко
нећејед”, Симеона Маринковића.
На овогодишњи конкурс је стигло 28 наслова намењених деци, из 10 издавачких кућа. Жири за белетристику у саставу Гордана Малетић (председница жирија), Дејан Алексић и Владимир Вукомановић одлучио је, да у конкуренцији 22 наслова, награду „НЕВЕН“ додели Драгани Младеновић за књигу „ТРИ, ЧЕТИРИ, САД!”, издавача Креативни центар. Најбољи илустратор је Борис Кузмановић за илустрацију књиге „ТРИ, ЧЕТИРИ, САД”, ауторке Драгане Младеновић, а у издању Креативног центра. Жири у саставу Маја Веселиновић (председница жирија), Ива Ћирић и Бојан Стеванић ове године у избору је имао 16 наслова.
Овогодишњу награду Невен за популарну науку добио је Симеон Маринковић за књигу „МОЈА СРБИЈА“ у издању Креативног центра, одлучио је жири у саставу Марија Ђурић (председница жирија), Дејан Алексић, Гордана Малетић и Владимир Вукомановић.
Затим је наступила додела признања ,,Добра играчка“. Признање ДОБРА ИГРАЧКА Пријатељи деце Србије додељују од 1988. године. Ово признање има за циљ промовисање домаће квалитетне играчке, као и подстицање произвођача и увозника да на тржишту обезбеде што квалитетније играчке водећи рачуна о свим важним аспектима: васпитно-образовним, развојно подстицајним, здравственим, естетским, техничко – технолошким и еколошким.
Добитник признања ,,Добра играчка“ је произвођач Траг студио ПР за друштвену игру ,,Траг по траг- Гусарска авантура“.
Све књиге и играчке које су стигле на овогодишњи конкурс биће поклоњене Дечјем одељењу опште болнице у Прибоју и школској библиотеци ОШ „Дринка Павловић“, издвојена одељења Грабовница и Косаничка рача.
Образложења у целости преносимо у наставку текста:
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА НАГРАДЕ ,,НЕВЕН“ ЗА БЕЛЕТРИСТИКУ ЗА 2023. ГОДИНУ
На овогодишњи конкурс за награду „Невен“ за белетристику стигло је 30 наслова. Избор није био мали, и могле су се пронаћи добро написане књиге вредне читања. Приступило се изабирању аутентичног рукописа који се превише не обазире на постојеће трендове, нити тежи да преобликује дела чувених писаца, те у којима утицај уредника није био пресудан. За награђивање у обзир су дошла дела оних аутора који су очували самосвојност, остали верни свом однегованом изразу, или су пак успели да у првим покушајима обраћања деци дају снажан лични печат свом остварењу. На седници одржаној 19. септембра 2024. године, жири у саставу Дејан Алексић (члан), Владимир Вукомановић Растегорац (члан) и Гордана Малетић (председник) објавио је наслове књига које су ушле у ужи избор за награду „Невен“ за 2023. годину, те одлучио о добитнику.
У ужи избор ушле су следеће књиге: Весна Алексић: „Зомбилејци“ („Креативни центар“), Бранко Стевановић: „Благо нама са животињама“ („Лагуна“), Драгана Младеновић: „Три, четири, сад! Хајде да се поезиграмо“ („Креативни центар“), Предраг Ђурић: „Птице селице“ (Завод за уџбенике и наставна средства Источно Ново Сарајево) и Урош Петровић: „Бајке: Других седам“ („Лагуна“). Награда „Невен“ за 2023. годину припала је Драгани Младеновић за књигу „Три, четири, сад! Хајде
да се поезиграмо“ у издању „Креативног центра“.
О Б Р А З Л О Ж Е Њ Е
Песничка књига Драгане Младеновић „Три, четири, сад! Хајде да се поезиграмо“ настала је на укрштају поезије и игре и представља аутентичну синтезу оне линије ауторкиног поетског стваралаштва која повезује њене раније песничке збирке „Уљези“ и „Дар-мар“, а која уметнички убедљиво и самосвојно преиспитује и помера границе у српској поезији за децу. Књига је
намењена млађој деци. Ауторка је, као већ осведочен и награђиван писац интригантних и игривих стихова, потврдила свој таленат и разиграност у обраћању деци вешто комбинујући речи, слике и бројеве. Она задаје смислене задатке деци, и наводи их да погађају кроз игру, али и да размишљају и дођу до циља вођени стиховима сличним разбрајалицама и питалицама. Ово лепа вежба у десет „поезигара“ помаже најмлађима да савладају одређене појмове, да боље разумеју просторно-временску закономерност света у коме живе, те да примете и истакну оно што им је важно, што изазива срећу, или незадовољство. Полазећи од тезе да је у свету све различито, променљиво и, наравно, достојно промишљања, проверавања и долажења до личних ставова, песникиња најмлађима нуди контрасте годишњих доба, страна света, боја, стихова и прозе, облика речи, које могу бити превртљиве, али и забавне. Деца могу размишљати о категоријама лепог и доброг, истинитог и лажног и дивно се забављати. Кроз игру се с овом књигом може и понешто направити и урадити: сложити слагалица, направити кућица од лего коцки, саставити меда, смислити кућа од речи и научити како оне могу да изгледају. Може се размишљати о својствима
предмета, о имању и немању и много чему другом. Богатство идеја и њихова добра примена карактеришу ову књигу. Интеракција слике и текста у овој књизи је узбудљива јер су илустрације Бориса Кузмановића у најбољем испратиле стихове и смислено их повезале, те значајно допринеле откривању загонетки. Играма које подсећају на не љути се човече, на слагалице,
домине, на игре од папира и игре погађања, полако се одвија Аријаднино клупко и долази до решења задатака. Разиграност и задовољство прате успехе ових дечјих духовних напора. Драгана Младеновић успела је да добро осмишљен и уобличен рукопис, који се могао свести на једноставан приручник, доведе до високог нивоа и претвори га у радосну књигу детињства.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА НАГРАДЕ ,,НЕВЕН“ ЗА ПОПУЛАРНУ НАУКУ ЗА 2023. ГОДИНУ
Овогодишњу награду Невен за популарну науку добио је Симеон Маринковић за књигу “Моја Србија” у издању Креативног центра. Чланови жирија били су Гордана Малетић, Владимир Вукомановић, Дејан Алексић и Марија Ђурић, председница жирија.
Са амбицијом да буде свеобухватна књига која ће младим читаоцима на топао и родољубив начин представити читаву земљу, „Моја Србија“ Симеона Маринковића је необичан путопис кроз простор и време. Уз описе, знаменитости и обичаје крајева, аутор је кроз историју, геологију, географију, биологију и друге науке, приказао богатство природе, историје и људског стваралаштва. Чланови овогодишњег жирија истовремено констатују како “Моја Србија” није у ужем смислу дело популарне науке за децу, већ она обухвата шири простор, а наука је у њој преплетена међу другим садржајима. Маринковић је Србију поделио у 13 крајева и у сваком одабрао и описао бројне знаменитости стварајући малу енциклопедију одабраних топонима. Препуна информација, она се тако мора и читати. Мноштво додатних цртица – обичаја, цитата, биографија, стихова и најразличитијих занимљивости издвојених у посебне сегменте, као и илустрације Душана Павлића, обогатили су књигу, креирајући обимно, лако читљиво, информативно и корисно дело. И мада је могу читати различити узрасти, “Моја Србија” је превасходно намењена деци школског узраста. За разлику од претходне две, у овогодишњем избору за награду Невен мањка дела популарне науке. Чланови жирија зато користе прилику да позову домаће ауторе и издаваче да производе више садржаја о науци за децу – то су садржаји који проширују научна знања и научну културу, који су не само корисни за младог читаоца, већ и узбудљиви.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА НАГРАДЕ ,,НЕВЕН“ ЗА ИЛУСТРАЦИЈУ ЗА 2023. ГОДИНУ
На састанку одржаном 16. септембра 2024. године, жири у саставу Ива Ћирић, Бојан Стеванић и председница жирија Маја Веселиновић, једногласно је одлучио да награду “Невен” додели илустратору Борису Кузмановићу за илустрације из књиге “Три, четири, сад!” Драгане Младеновић у издању издавачке куће Креативни центар из Београда. На конкурс је стигло укупно 16 наслова. У ужем избору за награду нашле су се илустрације Младена Анђелковића за књигу “Кит са трегерима” издавачке куће Креативни центар, затим Косте Миловановића за књигу “Пустоловине једног зрна кафе”, као и илустрације Александра Золотића за књигу “Бајке-других седам” издавачке куће Мала Лагуна. Илустрације у награђеној књизи пре свега плене свежином, разиграном, богатом ликовношћу и већ на првим странама придобијају читаоца да им се препусти. Ритмична смена једноставних, прочишћених, а одмах затим раскошних и несвакидашњих ликовних решења у савршеној су хармонији са поеизиграњем Драгане Младеновић. Свака наредна страна ове књиге отвара прозор новим, неочекиваним импресијама подстичући читаоце (свих генерација) да посматрају, осећају, уче, истражују…да и сами доживе макар делић дивне заиграности и радости стварања коју је Борис Кузмановић великодушно поделио са нама. Живимо у времену када су иновативне, храбре, инспиративне појаве и приче потребније него икад. Жири верује да су илустрације у књизи “Три, четири, сад!” управо такве. Зато с радошћу додељује награду “Невен” Борису Кузмановићу у нади да ћемо у скоријој будућности на издавачком небу Србије срести још блиставих звезда попут ове.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ ЖИРИЈА ПРИЗНАЊА “ДОБРА ИГРАЧКА” ЗА 2024. ГОДИНУ
Признање и могућност коришћења знака Добре играчке, ове године припада произвођачу Траг студио ПР за друштвену игру ,,Траг по траг- Гусарска авантура“. У савременом свету мањих и већих екрана пред којима деца проводе већину свог слободног времена, чини се изузетно важно да се вратимо игри и играчкама које побуђују загонетност, непредвидивост, истраживање и радост заједничког откривања. Трудећи се да реално сагледа квалитет и карактеристике онога што Пријатељи деце Србије сматрају Добром играчком, жири у саставу: Љиљана Драгутиновић, васпитачица, Драгана Пурешевић, асистенткиња на Одељењу за педагогију и андрагогију, и Божидар Димић, педагог, одлучио је да овогодишње признање Добра играчка додели компанији Траг студио ПР, за играчку Траг по траг – Гусарска авантура.
Траг по траг – Гусарска авантура позива децу и одрасле на активно учешће у ,,стварном времену и простору”. Трагајући за ,,скривеним благом”, играчи, сами или у групи, пролазе кроз низ загонетки и мозгалица, развијајући креативност и вештине решавања проблема. Иако даје јасне смернице путем већ припремљених загонетки и ,,задатака” (којих има на десетине), Траг по траг пружа велику флексибилност у игри. Играчи могу пратити причу која је дата, али је и самостално осмишљавати, дорађивати и обликовати, што омогућава њене небројене варијације. Може се играти у различитим срединама – код куће, на отвореном, у вртићу, школи или на годишњем одмору – а једини предуслов је машта учесника, коју игра настоји да подстиче и развија.
Одлуку је донео жири у саставу: Љиљана Драгутиновић, васпитачица, Драгана Пурешевић, асистенткиња на Одељењу за педагогију и андрагогију, Божидар Димић, педагог.
Доделу књижевне награде „Невен“ ове године су подржали: Министарство за бригу о породици и демографију и Министарство културе.
Пријатељи награде су : Модна кућа „Мона“, Књиговезница „Которчевић Бранко“, Народни музеј Србије.