Услед учесталих медијских напада на организације цивилног друштва у Србији, чланицe Савета за стварање подстицајног оквира за развој цивилног друштва Владе Републике Србије упутиле су Отворено писмо премијеру Републике Србије Милошу Вучевићу, које можете прочитати у наставку:
“Поштовани господине Вучевић,
Обраћамо Вам се као чланови Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва у Републици Србији, образованог одлуком Владе од 29. септембра 2023. године (у даљем тексту: Савет). Као чланови саветодавног тела Владе, наше је прво задужење да Вас информишемо и саветујемо у вези са стањем и правним оквиром у областима основних грађанских слобода (слободе удруживања, слободе окупљања, слободе изражавања) и грађанског активизма. Такође, у нашем мандату је да разматрамо и заузимамо ставове о актуелним питањима која се односе на деловање цивилног друштва и заштиту људских права.
Србија у великој мери може да се похвали својим законским оквиром за поштовање основних људских слобода и права и настојањем законодаваца да наше друштво учине равноправним за све њене грађане и грађанке. Подсећамо да као конститутивни елемент сваке демократске државе, цивилно друштво има своју важну улогу у најразличитијим областима друштвеног деловања, подстичући, креирајући и спроводећи бројне активности значајне за грађане и грађанке. Поред тога, цивилно друштво има важну улогу у унапређењу стања у бројним реформским процесима које Србија спроводи у процесу приступања Европској унији. Због овакве улоге цивилног друштва, угроженост његовог деловања трајно нарушава демократију односно принцип учешћа, отворености и инклузивности у доношењу одлука и процесу креирања јавних политика.
Наша је одговорност као чланова Савета из редова цивилног друштва, да Вам укажемо на бројна кршења основних грађанских слобода и узнемирујуће кампање које поједини медији воде против цивилног друштва. У претходне две недеље, поједини медији пружајући нетачне информације и износећи неутемељене тврдње засноване на манипулацији подацима о финансирању и раду организација цивилног друштва, омаловажавају досадашње напоре и остварене резултате цивилног сектора. Велики број организација цивилног друштва против којих се води ова кампања је учествовало или учествује у радним групама за израду Стратегија, закона, прописа или других аката који се доносе у оквиру процеса приступања Србије Европској унији
Напади на рад цивилног друштва од стране ових медија у којима се износе лажне оптужбе у вези са циљевима њиховог финансирања од стране донаторске заједнице и износе лични подаци запослених у овом сектору, опасан је покушај мапипулације јавношћу. Овде треба још једном подсетити да пројекте званичних органа јавних власти, укључујући и Владу Републике Србије, подрижају исти донатори који подржавају рад нападнутих организација цивилног друштва и то у вишеструко већим износима од оних којима се подржава рад цивилног сектора у Србји. На овај начин се креира негативна слика о цивилном друштву и на нишан ставља велики број људи који поштено раде у организацијама цивилног друштва и који су својим преданим радом дали допринос важним реформским процесима у овој држави којима су унапређени животи милиона грађана.
У истом периоду, у просторије Министарства унутрашњих послова приведено је или притворено 33 грађана и грађанки због легалног и легитимног изражавања неслагања са појединим одлукама власти. О статусу њихових предмета јавност није обавештена што ствара атмосферу застрашивања и страха код свих грађана и грађанки у Србији.
Као чланови саветодавног тела Владе Републике Србије, упућујемо Вам јавни предлог да у најкраћем року:
Доношењем решења од 22. августа 2024. године о именовању нових чланова Савета испред органа државне управе, држава је недвосмислено показала да у невладином сектору види партнере за разговор и сарадњу у циљу доношења што квалитетнијих одлука на добробит читавог друштва. У том правцу, верујемо да ћете размотрити и поступити по горе наведеним предлозима и тако указати на потребу подршке даљем развоју дијалога и сарадње цивилног друштва и државних органа на креирању бољег и квалитетнијег друштва заснованог на демократским вредностима.”