18.11.2023.
У сусрет Светском дану детета који се обележава 20. новембра , Пријатељи деце Србије изражавају забринутост и скрећу пажњу јавности на недопустив третман деце и кршење њихових права у медијском простору за које ни даље нема адекватне реакције надлежних институција, нити одговарајућег санкционисања прекршиоца.
Посебно забрињава чињеница да је у новом Закону о електронским медијима, волшебно потпуно измењен члан закона који се бави заштитом деце и људског достојанства.
У предлогу члана 68 писало је да се: „ријалити програмски садржај сматра неподесним за све малолетнике млађе од 18 година, ако се у њему приказују насиље, непристојно понашање, вређање или наго људско тело. У ријалити програмском садржају забрањено је приказивати тешко насиље, полни однос, злоупотребу опојних дрога или говор мржње. Пружалац медијске услуге дужан је поштовати достојанство личности…”.
Предлог закона са оваквом формулацијом налазио се на сајту Министарства инфомисања и телекомуникација, док у усвојеном Закону нови члан 68 гласи: „Ближа правила за извршавање обавеза у погледу заштите малолетника и људског достојанства у вези са објављивањем ријалити програма и другог неподесног садржаја биће уређено подзаконским актом Регулатора.”
Како можемо очекивати да ће Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) заштитити малолетнике кроз акт ниже правне снаге од закона, када је познато је да се ни постојећи правилници РЕМ-а не поштују? Савет РЕМ-а годинама не кажњава телевизије у којима се у ријалити програмима учесници туку, свађају уз најстрашније увреде, прете убиством и самоубиством, даве се, конзумирају опијате и алкохол, туку жене – све то пред милионском публиком међу којом су и деца. Потпуно је немогуће избећи сусрет деце са експлицитним насиљем, с обзиром да се делови ових садржаја непрекидно и неселективно деле по свим друштвеним мрежама, страницама штампаних таблоида, интернет порталима.
Посебно је забрињавајући начин на који је дошло до ове измене финалне верзије Закона о јавном информисању – у последњи час, недовољно транспарентно, без јасног образложења ко и шта се добија оваквом изменом. Оно што је потпуно јасно – деца су поново на губитку, јер се нормализују сви облици насиља и неприхватљивог понашања, наркоманија, проституција и најнижи људски пориви, а са насловница вребају сензационалистичка сецирања случајева силовања, одсечене главе, сцене сахрана…
Након два масовна убиства у којима је страдало 18 људи од којих су 11 деца, у мају ове године, један од најважнијих захтева масовних протеста била је и забрана ријалити емисија. И поред свега тога, доносиоци одлука нису сматрали да су спорне вредности ријалити програма и њихов погубан утицај на децу довољно важни да би их ограничили и елиминисали законом.
У међувремену, исте те жртве, страдала деца и њхове породице изложене су медијском терору и експолатацији трагедије, наносећи породицама огроман додатни бол и патњу, а деци жртвама још једном одузимајући достојанство. Осталој деци посматрачима свега наведеног шаље се још једна страшна порука – ни мртви нисте заштићени од медијског насиља.
Апелујемо на све медијске куће, уреднике/це и новинаре/ке да не злоупотребљавају децу у медијима, да буду савезници у одбрани детињства од баналности, насиља и шунда, те да ако то до сада нису постану потписнице Правилника о заштите деце у медијске сврхе .
Остаје нада да ће и доносиоци одлука једном одлучити да законски реше ову област у којој су деца и даље мета злоупотреба и погубно штетних утицаја.