Документ “Смернице младих за њихово укључивање у заштиту животне средине” , настао је у тренутку у коме су, и на глобалном и на националном нивоу, одрживи развој и заштита животне средине теме које се тичу како будућности наше планете, тако будућности свакога од нас. Смернице су један од резултата пројекта „ДИЈАЛОГОМ од ЕКО анксиозности до ЕКО акције“ и продукт ангажовања 30 деце и младих (старих од 14 до 23 године), укључених у пројекат.
Пројекат је подржан од стране Фондације Темпус, а у оквиру Ерасмус+ програма.

Смернице су резултат локалних дијалога младих који су спроведени у 12 општина (Пожаревац, Нови Београд, Палилула, Звездара, Инђија, Крушевац, Нови Сад, Крагујевац, Раковица, Ниш, Бајина Башта и Земун), у којима је учествовало 250 деце и младих, током 2022. године, као и истраживања “Ставови деце и младих о заштити животне средине” које су спровели Пријатељи деце Србије, у којем је учествовало 800 деце и младих, а које се по први пут на овим просторима бави и еко анксиозношћу деце и младих.
Нацрт Смерница представљен је ширем аудиторијуму који би могао и требао да буде директно укључен у њихово спровођење: представницима Владе РС, члановима ресорних одбора Народне скупштине РС, представницима организација цивилног друштва за заштиту животне средине и рад са младима, омладинским радницима, радницима у образовању, представницима локалних самоуправа, деци и младима. Сви наведени актери имали су прилику да се упознају са нацртом Смерница, као и да учествују у дискусији и допринесу својим сугестијама, кроз симулиран процес јавне расправе који је обухватао неколико могућности:
- Први круг – онлине „јавна расправа“, реализована на Зоом платформи, 20. јуна;
- Други круг – „Јавна расправа“ о нацрту документа Смернице младих о њиховом укључивању у заштиту животне средине која је одржана 23. јуна у Народној скупштини РС;
- Достављање коментара и предлога на нацрт документа путем званичног формулара доступног на сајту ПДС-а у периоду од 19. јуна до 15. јула.
Кроз процес представљања Смерница, деца и млади су се упознали са механизмом јавне расправе као кључним обликом консултовања и учешћа грађана у процесу доношења законских решења и учествовали у финализирању Смерница. Охрабривање и едукација младих о важности њиховог гласа у одлучивању о питањима која се тичу њихове будућности, представља темељ за развој демократских вредности и активних грађана у свим областима друштвеног живота. Пријатељи деце Србије су ту да увек изнова подсећају и раде на томе да партиципација деце и младих не сме и не може да буде занемарена.

Овај документ ће служити свим заинтересованим странама, као својеврстан водич за разумевање ставова, потреба, али и могућности доприноса деце и младих у области одрживог развоја и заштите животне средине.
Здрава животна средина је не само наша одговорност, већ и људско право. Имамо моралну обавезу да се боримо за очување природе и да пружимо бољу будућност генерацијама које долазе. Заштита животне средине је питање од националног значаја, у којем млади треба и морају да имају кључну улогу.