


У оквиру Трећег дана Дечије недеље, 9.10.2024. одржана је јавна дебата на тему „Од бајки до кликова: Како медији обликују дечији свет“. Дечија недеља, чији овогодишњи мото гласи: “Ја сам дете имам план – толеранција и љубав за сваки дан!” се ове године одржава од 7. до 13. октобра под покровитељством Министарства за бригу о породици и демографију.
Учесници дебате, међу којима су били Маја Зарић из Министарства информисања и телекомуникација, Миша Стојиљковић, психолог и новинар, Весна Јањевић Поповић, психолог и дугогодишња сарадница Пријатеља деце Србије, детаљно су анализирали како традиционални и нови медији утичу на развој деце, с посебним освртом на развој толеранције и солидарности. Разговор је модерирала Ива Ераковић, директорка Пријатеља деце Србије и новинарка. Посебна пажња посвећена је утицају друштвених мрежа на развој вршњачких и међугенерацијских односа, као и на изазове са којима се деца суочавају у дигиталном добу.
Током живе дискусије, учесници су истакли да је неопходно да се друштво у целини активније укључи у креирање медијског садржаја за децу. Наглашена је важност сарадње између родитеља, васпитача, наставника, медијских професионалаца и доносиоца одлука како би се створило окружење које ће подстаћи развој критичког мишљења код деце и заштитити их од штетних утицаја.
Учесници су се сложили да је потребно:
Унапредити медијску писменост деце: Организовати едукативне програме који ће деци помоћи да разумеју како функционишу медији и како да критички процењују информације које добијају.
Креирати квалитетније медијске садржаје за децу: Подржати производњу домаћих филмова, ТВ емисија и других садржаја који промовишу позитивне вредности и подстичу машту и креативност.
Ојачати сарадњу између породице и школе: Родитељи и наставници треба да заједнички раде на томе да помогну деци да се носе са изазовима дигиталног доба.
Увести строжу контролу над медијским садржајима: Доносиоци одлука треба да усвоје законске регулативе које ће заштитити децу од насилног, вулгарно и другог штетног садржаја.
Дебата је показала да је тема утицаја медија на дечији развој изузетно актуелна и да захтева континуирану пажњу и дијалог. Препоруке са скупа биће систематизоване и представљене релевантним институцијама и широј јавности у циљу унапређења медијског окружења за децу у Србији.
Јавну дебату у целости можете погледати у видеу испод.